czwartek, 13 stycznia 2011

Po co naprawdę uczyć się ekonomii?



Po co się uczyć?
„Ucz się ucz, nauka to potęgi klucz”

Jak mówi przytoczone powyżej przysłowie, nauka jest kluczem do sukcesu:
  • nauka jest inwestycją, która nie zwraca się nam od razu, ale im więcej w siebie zainwestujemy, im więcej czasu poświęcimy nauce, tym większe jest prawdopodobieństwo, że włożony przez nas wysiłek zaprocentuje w przyszłości pracą, która pozwoli nam cieszyć się życiem, pomoże spełniać nasze pragnienia, realizować potrzeby i marzenia, a także może nadać sens naszemu życiu;
  • nauka, zdobyta wiedza i umiejętności dają poczucie bezpieczeństwa (od poziomu zdobytej wiedzy i umiejętności zależą sukcesy zawodowe, pozycja społeczna);
  • nauka sama w sobie może być przyjemnością, pasją;
  • nauka może być sposobem na nudę;
  • nauka, jest podstawą lżejszego życia – wiedza, którą możemy zdobyć w naszym życiu i która wydaje nam się czasami zbędna, przydaje nam się często w życiu codziennym.

I moim zdaniem nie chodzi o to, byśmy znali się na wszystkim, bo jest to niemożliwe, ale żebyśmy nie odrzucali możliwości uczenia się i poznawania wiadomości z różnych dziedzin, ponieważ mogą nam one ułatwić życie.

Przykładem takiej dziedziny jest ekonomia, przedsiębiorczość. Nawet jeśli nie będziemy ekonomistą, pracować w banku, księgowości, czy prowadzić własnej firmy, to wiedza z tych dziedzin przyda się nam w codziennym życiu.

Musimy umieć poruszać się w obecnym trudnym i złożonym świecie. Codziennie będziemy musieli rozwiązywać problemy: domowych rachunków, zakupów, utrzymania mieszkania, domu, samochodu, itp. Nie uciekniemy przed tym.

Pisaliśmy już dużo dobrych rad: jak nie ulec szałowi świątecznych zakupów, jak ważne jest gospodarowanie budżetem, jakie sztuczki stosowane są w handlu, jak inwestować swoje oszczędności, jak planować i zarządzać swoim czasem i wiele innych mądrych rad.

Każdy z nas ma swoje pomysły na życie. Ja wcześniej nie zastanawiałem się nad tematami poruszanymi przez Panią Mentor. Dzięki tworzeniu tego bloga, „zmusiłem się” do czytania o sprawach, które wcześniej wydawały mi się nudne i niepotrzebne. Teraz tak nie myślę. Dodatkowo udział w zajęciach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego bardzo wzbogacił mnie o nową wiedzę. Chciałbym na tym nie poprzestać. Zachęcam koleżanki i kolegów do odkrywania nowych tajemnic świata.

A co Wy o tym sądzicie?

Dziękuję wszystkim za komentarze i głosy.

toom98

11 komentarzy:

  1. Brawo, brawo, brawo!!! bardzo ładnie i mądrze napisane! Życzę powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  2. fajne nie jest wcale nudno =-)
    Wawcia

    OdpowiedzUsuń
  3. CO RAZ LEPIEJ CI IDZIE.CIEKAWY,DOBRZE PRZEMYSLANY I CO NAJWAZNIEJSZE TRAFIONY...POWODZENIA

    OdpowiedzUsuń
  4. Przyciężko i w stylu szkolnego wypracowania, niestety. Zdarzały Ci się lepsze teksty.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak dla mnie trochę za poważnie napisane, jak na bloga (i wpis, który ma zachęcić). Trochę za bardzo napisałeś to jak odpowiedź na pytania Pani Mentor, a nie jak własny tekst. Przekonuje mnie to, co napisałeś na końcu - że wcześniej nie zastanawiamy się nad różnymi problemami, a takie zajęcia, jak ten konkurs i jak EUD sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać. I więcej wiedzieć.
    Ale tak w sumie - to daję 3.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witaj Toom! z zainteresowaniem śledzę wasze poczynania.Twoje przede wszystkim. W powyższym wpisie napisałeś: "Dzięki tworzeniu tego bloga, „zmusiłem się” do czytania o sprawach, które wcześniej wydawały mi się nudne i niepotrzebne." Tak więc jesteś bogatszy o teorię. Chciałam zapytać, czy zdobytą wiedzę udało Ci się wykorzystać już w życiu codziennym? Jeżeli tak, to powiedz nam o tym.
    Pozdrawiam Cię serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. „Ucz się ucz, nauka to potęgi klucz”. To Święta prawda przekazywana z pokolenia na pokolenie! Poprzez "ciekawość świata" zadajemy coraz to nowe pytania, pytania zmuszają nas do poszukiwania odpowiedzi. Aby móc odpowiadać trzeba posiadać wiedzę, wiedzę aby posiąść trzeba się uczyć... "Ciekawość" i "potrzeba" idą z sobą w parze i są głównym motorem rozwoju technologii i jakości życia.
    A ty co o tym sądzisz?

    OdpowiedzUsuń
  8. fajne i treściwe

    OdpowiedzUsuń
  9. Tekst bardzo mi się podoba, jest na piątkę. Jak na swój wiek, masz dojrzałe przemyślenia i nie przejmuj się osobami zazdrosnymi i zawistnymi, to tylko świadczy o ich poziomie. Bądź zawsze sobą i broń swoich myśli. Życzę powodzenia w pisaniu. Uważam, że masz talent i to jest naważniejsze. Pozdrawiam - Hania

    OdpowiedzUsuń
  10. Dziękuje wszystkim za komentarze i głosy, a co do pytań to szczególnie przydał mi się wpis na temat świąt bo kupowałem rodzinie prezenty, a niestety miałem skromny budżet.
    Zgadzam się z Tobą paletalasica. "Ciekawość" i "potrzeba" są głównym motorem rozwoju cywilizacji, nauki, technologi.

    OdpowiedzUsuń